Praktiniai patarimai krikštatėviams

2008.06.29. 

Norint, kad krikštynos būtų išties įsimintina ir graži šventė reikėtų skirti laiko šiai ypatingai progai pasiruošti. Tradiciškai krikštynų organizavimo pareigos ir atsakomybė yra paskirstytos gan griežtai, bet šiomis dienomis jau įprasta, kad krikštijamo vaiko tėveliai ir būsimieji krikštatėviai tariasi, konsultuojasi tarpusavyje ir krikštynų scenarijų kuria kartu.
Jeigu žmonės, pakviesti tapti vaiko krikštatėviais nepažįsta vienas kito, yra iš skirtingų šeimų, vaiko tėveliai galėtų pasirūpinti, kad jie susipažintų, tuomet abu būsimieji krikšto tėvai turės galimybę ruošiantis krikštynų ceremonijai tartis tarpusavyje  įvairiais  šventės organizaciniais klausimais.

Nenuostabu, kad besiruošiant tapti tokiu svarbiu žmogumi krikštijamo vaikelio gyvenime, būsimiems krikštatėviams iškyla begalė klausimų: kaip derėtų ruoštis krikštynoms, kuo jie turėtų iš anksto pasirūpinti savarankišai, o kokiomis pareigomis pasidalinti su  vaiko tėvais?

Pirmasis žingsnis rengiantis krikštynoms - apsilankymas pagal parapiją priklausančioje bažnyčioje. Svarbu, kad ne tik tėvai, bet ir būsimieji krikštatėviai pabendrautų su kunigu, užduotų rūpimus klausimus. Žinotina, kad kunigas gali pasiūlyti apsilankyti trumpose paskaitose, kuriose supažindinama su Krikšto sakramento priėmimo reikšme, krikštatėvių būsimomis pareigomis.

Kai kuriems būsimiems krikštatėviams, ne mažiau svarbi užduotis yra išrinkti vaikui krikšto rūbelius. Pagal tradicijas, tai būdavo būsimos krikštamotės pareiga - ji atvažiuodavo pas būsimą krikštavaikį, vaikutį išmaudydavo ir aprengdavo pačios pasiūtais krikšto rūbeliais. Dabar krikštamotės dažniausiai teiraujasi tėvų, kokių rūbelių jie pageidautų. Tuomet mokančios siūti, padovanoja savo rankų darbo rūbelius, kitos perka parduotuvėse. Kartais tėvų prašymu tiesiog įteikia pinigus, kad jie patys galėtų išrinkti atžalai krikšto rūbelius. Jeigu tėvai nepageidauja kokių nors naujų rūbelių, o tiesiog vaikutį aprengia turimais, priimta, kad tokiu atveju krikšto mama padovanotų krikštavaikiui skraistę, kuri bus uždedama jau kunigui pakrikštijus vaiką, kaip naujo gyvenimo pradžios simbolis. Krikšto rūbeliai dažniausiai būna baltos spalvos, kartais turi melsvus ar rausvus elementus, pavyzdžiui, - įsegtą kaspinėlį. Tiesa, per krikštynas priimta, kad melsvu akcentu būtų puošiamos mergaitės, o rausvu - berniukai.

Pačių krikšto tėvų aprangai jokių griežtų reikalavimų nėra. Tik krikštijant mažą vaikutį, nemažai, kas  atkreipia dėmesį į tai, kad rūbai būtų patogesni, nes ceremonijos metu mažylis gali pradėti muistytis, tad su labai įmantria apranga, gali būti sunku nulaikyti krikštavaikį ant rankų. Rūbų spalva taip pat neturi reikšmės, tiesiog kartais  krikštatėviams iškyla klausimas ar galima rengtis juodos spalvos rūbais. Prietaringi žmonės juodą spalvą sieja su nelaimėmis, gedulu, tuo tarpu neteikiantis prietarams didelės reikšmės, juodos spalvos rūbus laiko praktiškais bei elegantiškais. Visgi dauguma krikštatėvių renkasi šviesesnių atspalvių rūbus. Turint galimybę, krikštavaikių aprangą galima derinti su būsimų krikšto tėvų rūbais.

Pagal susitarimą  krikštamotė turėtų pasirūpinti ir krikšto žvake, bei jos papuošimu. Pageidautina, kad žvakė būtų iš tikro geltono vaško arba baltos spalvos, norint - žvakę galima papuošti krikštavaikio inicialais.

Iš senų laikų kilusi ir ta tradicija, jog krikštynų pyragu visus vaišindavo krikšto mama, todėl ir dabar neretai tėveliai sutaria, kad krikštynų tortu pasirūpintų krikšto mama. O tuo tarpu krikštatėvio "pareiga" yra krikštynų dieną paaukoti pinigų bažnyčiai. Jokios griežtos sumos, kiek pinigėlių reikėtų aukoti  nėra, kiekvienas sprendžia pagal savo galimybes. Tačiau būtina pabrėžti, jog tai nėra privaloma, o tiesiog susitarimo reikalas.

 

Vis daugiau tėvelių pageidauja, kad krikštynos nebūtų paminimos kaip vien "užstalės baliukas", tad dažnai yra numatomas šventės planelis arba net visas krikštynų scenarijus ir visai nesvarbu ar krikštynose dalyvaus, tik keletas artimų žmonių ar bus kviečiama kelios dešimtys svečių. Smagi, gerai organizuota ir dėl to sklandžiai vykusi šventė, visiems paliks šiltus ir neišdildomus įspūdžius. Kuriant krikštynų scenarijų tėvai pasidalina darbais su būsimais krikštatėviais. Dažniausiai būtent krikštatėvių yra prašoma būti iniciatyviausiais krikštynų dienos dalyviais. Jiems gali būti patikėta pravesti kelis smagius žaidimus svečių būryje, pasirūpinti krikštynų laikraštuku, kuriame smagiai ir nuotaikingai pateikta informacija apie krikštijamą vaikutį. Arba pasirūpinti atminimo atvirutėmis, jas galima būtų apipavidalinti vaikelio nuotraukomis ir kaip prisiminimą apie krikštynas įteikti visiems šventėje dalyvavusiems svečiams.

Tikimasi, kad prieš susėsdami prie vaišių stalo krikštatėviai pasakys kalbą ar tostą, galbūt skirs eiles savo krikštavaikiui. Žinoma, yra kur kas nuoširdžiau, kai kalbą ar eiles parašo patys krikšto tėvai.

Esama ir tam tikrų prietarų, kuriais neretai vadovaujasi krikštatėviai. Kaip antai, krikštynų dieną vaiko tėveliams įteikiamas maišiukas su kruopomis, cukrumi, muilu ir keliomis monetomis. Tikima, kad tada vaikutis augs sotus, švarus, laimingas ir turtingas. Kad gyvenime vaikas nepritrūktų pinigų - krikšto tėvas prieš važiuojant į bažnyčią į mažylio batuką įdeda monetą. Taip pat sakoma, jog mergaitę į bažnyčią vežti turi krikštamotė, o krikštijamą berniuką - krikštatėvis. Atitinkamai ir pačioje bažnyčioje, ceremonijos metu, mergytę ant rankų dažniausiai laiko krikšto mama, o berniuką - krikšto tėvelis.

Kūmai taip pat galėtų suorganizuoti ir kelias staigmenas. Pavyzdžiui pasirūpinti, kad šventės metu būtų balionų, pripildytų helio dujomis, tuomet paprašyti kiekvieno svečio ant lapelio užrašyti trumpą palinkėjimą mažąjam krikščioniui, tuos lapelius pririšti prie balionų ir visiems kartu paleisti į dangų - manoma, kad tokiu būdu palinkėjimai nukeliaus "tiesiai Dievui į ausį". Taip pat palinkėjimus galima surašyti ant popieriaus lapo, priklijuoto prie vyno ar šampano butelio, ir tą butelį saugoti iki vaiko pilnametystės. Galima nustebinti tėvelius pagaminus, krikštynų proga vardinius krikštavaikio saldainius ar šokaladus, tiksliau paprastus saldainius įvynioti į popierėlius su vaiko nuotrauka, palinkėjimu. 

Priimta, kad krikštijamo vaiko tėveliai įteikia gražiai ant popieriaus lapo apipavidalintus 10 įsakymų krikštatėviams. O krikštatėviai gali atsilyginti tuo pačiu ir parengti šmaikščius įsakymus mažojo krikštavaikio tėveliams. Ir tai tik keletas pavyzdžių, viskas priklauso nuo būsimų krikštatėvių išmonės ir fantazijos.

Krikštatėviai neretai svarbia užduotimi laiko ir dovanos rinkimą būsimam krikšto vaikui. Vieni nori, kad dovana turėtų simbolinę reikšmę, kiti linkę dovanoti praktiškus daiktus. Galima pasiteirauti vaiko tėvų, galbūt jie turėtų kokių nors pasiūlymų ar pageidavimų, be to planuojant pirkti tradicinę ar religinę dovaną reikėtų jų paklausti ar dar kas nors iš svečių nežadėjo pirkti tokios pačios dovanos, kad nebūtų taip, jog vaikutis dovanų gaus kelis sidabrinius šaukštelius ir kelis kryželius. Tos tradicinės dovanos, įteikiamos krikštynų proga, ir yra jau minėti sidabriniai ar auksiniai kryželiai, pakabukai, sidabrinis šaukštelis, ant kurio dažnai išgraviruojami vaikučio inicialai. Tai gali būti ir Biblija, vaikiška maldaknygė ar paveikslas su stilizuotu angelu sargu.
Krikštatėviai galėtų įteikti dekoruotą prisiminimų dėžutę, į kurią galima būtų įdėti krikšto žvakę, rūbelius ar skraistę, Krikšto priėmimo  pažymėjimą, sudėti gautus atvirukus su palinkėjimais. Arba sukurti krikštynų albumą, kurį turėtų palinkėjimais  užpildyti visi svečiai. Toks albumas galėtų būti vėl pildomas gražiais žodžiais Pirmosios Komunijos priėmimo proga, o per vestuves jau galėtų būti įteiktas suaugusiam vaikui.
Besirenkantys praktiškas dovanas vaikams gali įteikti pasakų knygą, smagų žaidimą ar žaislą. Pagal galimybes galima dovanoti ką nors iš vaikiškos technikos arba tiesiog įteikti dovaną-čekį. Krikšto tėvai besirūpinantys vaiko ateitimi, krikštynų proga gali atidaryti krikštavaikio vardu sąskaitą banke ir kas kažkiek laiko pervesti tam tikrą sumą pinigėlių arba tiesiog padovanoti taupyklę ir kaskart apsilankius pas krikštavaikį ją nors ir simboliškai papildyti.

Ne vienam būsimam krikšto tėveliui turbūt  aktualus ir tas klausimas, kiek gi pats pasiruošimas krikštynoms kainuos materialiniu aspektu. Čia pateikta sąmata tik orientacinė, nes daug kas priklauso nuo krikštatėvių išmonės, bei asmeninių finansinių galimybių.

Auka bažnyčiai. Nėra nustatyta jokių griežtų reikalavimų, kiekvienas krikštatėvis gali paaukoti tiek, kiek leidžia galimybės. Tai gali būti ir  10 ar 20 litų, gali būti ir keli šimtai. Tačiau dažniausiai aukojama suma yra nuo 50 iki 100 litų.
Krikšto rūbeliai. Jei pagal susitarimą krikštamotė rūbelius siūs pati, kainuos tik medžiaga ir papuošimai. Jeigu visgi nutars pirkti, kainos svyruoja nuo 40 iki 200 litų ir daugiau.
Krikšto žvakė. Vidutiniškai krikšto žvakė kainuoja nuo 4 iki 10 litų; žvakės papuošimas -  nuo kelių litų iki 20 ir daugiau.
Krikštynų tortas/pyragas. Jei būsima krikšto mama yra puiki kulinarė, kodėl gi torto neiškepus jai pačiai. Perkant parduotuvėje, tortų, krikštynų tematika, kaina svyruoja nuo 60 iki 300 litų ir daugiau.
Krikštynų dovana. Tradicines dovanas (sidabrinį šaukštelį, kryželį, pakabuką) galima įsigyti vidutiniškai už 100 lt. Žinoma galima rasti tiek pigesnių, tiek brangesnių. Įdomūs žaidimai, žaislai ar knygos kainuos nuo 30 iki kelių šimtų litų. Dovanas - čekius galite išsirinkti už jums priimtina sumą.
Staigmenos, kitos krikštynų smulkmenėlės. Priklauso nuo to kokį krikštynų scenarijų sugalvosite, kokias staigmenas paruošite krikštavaikio šeimai ir svečiams. Vieni gali išleisti 30-50 litų, o kiti kelis šimtus ir daugiau. Pavyzdžiui paprasti balionai pripildyti helio dujomis kainuoja 4 - 8 lt. Butelis šampano ar vyno, ant kurio galima užrašyti palinkėjimus - 30 lt ir daugiau. Palinkėjimų albumas 20 - 50 litų. Krikštynų laikraštukas 5 - 40 lt.
Kitos išlaidos. Pagal susitarimą su krikšto vaiko tėveliais. Galbūt pasidalinsite išlaidas už fotografo paslaugas, vaišes ar transporto išlaidas.

Būtina dar kartelį pabrėžti, kad krikšto tėveliai prisideda prie šventės organizavimo pagal savo išgales. Nėra ir negali būti jokių griežtų reikalavimų ką pirkti ir kiek mokėti. Svarbiausia yra nestokoti originalių idėjų ir geros nuotaikos, kad  pats pasiruošimas tokiai šventei būtų lydimas tik pačių gražiausių emocijų.

 

Visa šioje svetainėje publikuojama medžiaga bei nuotraukos priklauso portalui „Viskas krikštynoms", jeigu nenurodyta kitaip.Griežtai draudžiama ja naudotis ir platinti kitose interneto svetainėse ar žiniasklaidos priemonėse  bet kuriuo pavidalu, be išankstinio raštiško „Viskas krikštynoms" sutikimo. Jei sutikimas gautas, turi būti nuoroda į „Viskas krikštynoms" kaip informacijos šaltinį.

Jūsų vertinimas: Jokio Vidutinis 4.4 (36 balsai)

© 2008-2019 Viskas krikštynoms