Krikštynos Rumšiškėse II

2008.07.17.

Pagal tai, kad susidomėjimas senovinėmis krikšto apeigomis, vykstančiomis Rumšiškių liaudies buities muziejuje, taip sparčiai išaugo per pastaruosius metus galima spręsti, jog vis daugiau šeimų šią progą nori paminėti kaip nors ypatingai -  taip, kad  prisiminimai apie mažylio krikštynas išliktų ilgam ne tik pačiai šeimai, bet ir į šventę pakviestiems svečiams.

Lietuvos liaudies buities muziejus puoselėja galimybę pakrikštyti vaiką autentiškoje aplinkoje, pagal senovės lietuvių tradicijas, kai senovines apeigas  atlieka pribuvėja, Krikšto sakramentą suteikia kunigas XVIII amžiaus koplytėlėje, o paskui visi svečiai gali smagiai dardėti į karčemą švęsti mažojo krikščionio šventės.

Krikštynų metas  Rumšiškėse prasideda gegužės mėnesį ir tęsiasi iki pat rugsėjo. Žinoma užsisakyti apeigas  reikia iš anksto, o ypač tiems, kurie pakrikštyti mažylį norėtų savaitgalį, mat norinčų vaikutį pakrikštyti  išeiginių metu  tikrai netrūksta.

Pageidaujama, kad vienų apeigų metu būtų ne daugiau nei dvidešimt svečių, kad visi galėtų sutilpti į autentišką trobą, kurioje prieš apeigas bus pravedami užsiėmimai. Jų metu pribuvėja papasakos apie kūdikio gyvenimą nuo gimimo iki krikšto priėmimo, primins krikštatėvių pareigas, pradžiugins vaišėmis ir dovanėlėmis bei visus įtrauks į smagius žaidimus.

Žinotina, kad prieš atvykstant į sodybą, tradiciškai krikšto tėvams reikėtų pasirūpinti moneta, kuri bus naudojama apeigų metu, o paskui liks mažyliui kaip dovanėlė prisiminimui. Tai gali būti ir paprastas litas, tačiau daugelis renkasi progines monetas, kurios turi išliekamąją vertę, kiti - pagal galimybes perka auksines ar sidabrines monetas, ant kurių išgraviruoja krikštijamo vaikučio inicialus.

Taip pat pagal senovinius prietarus krikštatėviai su savimi turėtų neštis pintinę saldumynų, kuriuos vykstant į koplytėlę turės dalinti pakeliui sutiktiems žmonėms. Tai yra vienas iš prietarų, manoma, kad jei krikštatėviai bus vaišingi -  tai ir vaikas užaugs dosnus. Apie visus prietarus bei ypatingas apeigas papasakos pribuvėja, čia tik keletas jų:

vykstant į sodybą mažylio nereikia rengti krikšto rūbeliais, juos turi atsinešti krikšto mama, o vaikutis bus jais perrengiamas apeigų metu;

prieš vykstant į koplytėlę būsimasis krikštukas krikštatėviams yra paduodamas pro langą, o ne išnešamas pro duris, tokiu būdu apgaunamos piktosios dvasios;

važiuojant pas kunigą krikšatėviai privalo kuo mažiau kalbėti, kad užaugęs vaikutis nebūtų plepys, o ir važiuoti iki koplytėlės reikia pačiu tiesiausiu keliu, kad būsimasis krikščionis užaugęs klystkeliais nenueitų.

Apeigos sodyboje trunka apie vieną valandą, paskui mažylis su krikštatėviais vyksta į netoliese esančią koplytėlę, kur krikšto sakramentą suteikia kunigas. Žinotina, kad dėl krikštynų laiko reikia susitarti iš anksto ir su kunigu. Vykstant į koplyčią reikia nepamiršti krikšto žvakės.

Pagal pageidavimą galima užsisakyti, kad ceremonijos metu koplytėlė būtų papuošta. Tuo pasirūpina už bažnyčios papuošimą atsakingas asmuo, su kuriuo reikia taip pat iš anksto susitarti.

Kai kunigas suteikia naujajam krikščioniui palaiminimą, visi svečiai gali paminėti šią progą karčemoje, išsinuomodami sodybos trobą arba tiesiog kuklias vaišes suorganizuoti čia pat gamtoje po atviru dangumi. Norint šventę pratęsti karčemoje galima tartis dėl pageidaujamo meniu. Pasirinkus sodybos trobą - vaišėmis jau reikėtų pasirūpinti patiems, na o jeigu krikštynų dieną oras puikus, ne ka prasčiau pasistiprinti ar paragauti krikštynų torto galima tiesiog gamtoje, Rumšiškių buities muziejaus teritorijoje. Išradingi tėveliai galėtų taip pat paruošti kelis žaidimus ar siurprizus, kuriais po sakramento priėmimo galėtų nustebinti svečius.

Kadangi planuojant šventę  neatsiejama dalis yra galimos biudžeto išlaidos, todėl žemiau pateikiame apytikslę krikštynų Rumšiškėse sąmata:

Edukacinis užsiėmimas „Ant krikštatėvių rankų...“ kainuoja 300 Lt + bilietai. Suaugusiems bilietas kainuoja 10 litų, moksleiviams, studentams, senjorams taikoma nuolaida. Krikštatėviai įleidžiami nemokamai. Įvažiavimas automobiliu – 30 litų.

Siūlomos vaišes, vaiko dovanėles bei kitos priemones naudojamas edukacinio užsiėmimo metu (pagal pageidavimą, tai nėra privaloma) kainuoja 150 Lt.

Koplytėlėje tradiciškai krikštatėviai paaukoja pinigėlių pagal savo išgales, dažniausiai tai būna 50 ar 100 litų sumos.

Bažnyčios papuošimas – 30 litų.

Fotografavimas ar filmavimas užsiėmimo metu nemokamas.

Trobos nuoma valandai (norint iškelti vaišes po sakramento priėmimo) – 100 litų.

Vaišes karčemoje priklauso nuo svečių kiekio bei užsakytų patiekalų kainų.

 

Išamesnė informacija tel.: 8 346 47392, 8 682 20669.

Papildomai:
Pintinė saldumynų  10 - 30 litų.
Moneta reikalinga krikšto apeigoms - kaip minėta tai gali būti ir vieno lito moneta, gali būti ir kelis šimtus kainuojanti vienetinė moneta. Sidabrines monetas galima įsigyti ir už 80-100 litų. Proginės monetos šiek tiek pigesnės.
Krikšto žvakė 5 -15 litų.
Krikšto rūbeliai nuo 40 iki kelių šimtų litų.
 
Krikštynos -  tiek švenčiamos tradiciškai, tiek švenčiamos pagal senovės lietuvių papročius Rumšiškėse reikalauja pasiruošimo ir apmąstymo. Todėl būtų ne prošal dėl krikštynų šventės su muziejaus vadove susitarti ne tik telefonu, bet ir esant galimybei atvykti į muziejų patiems ir apsižvalgyti, detaliau suplanuoti šventės eigą, ypač jeigu po sakramento priėmimo koplytėlėje vaišes norėsite iškelti gamtoje - galėtumėte iš anksto pasižvalgyti tam tinkamos vietos.
Derėtų apgalvoti ar iki trobos ar koplytėlės vyksite transportu ar pėstute.
Ar kviesite profesionalų fotografą, kuris įamžintų šventės akimirkas ar šią užduotį patikėsite kam nors iš svečių.
Tačiau atėjus krikštynų dienai pasistenkite pamiršti visus rūpesčius ir iš širdies pasidžiaukite šia ypatinga mažajam krikščioniui diena.  Autentiška atmosfera, senovinės apeigos ir teigiamos svečių emocijos padarys šią šventę viena įsimintiniausių.

Norintiems krikštynas atšvęsti Lietuvos liaudies buities muziejuje Rumšiškėse, daugiau informacijos galima rasti http://llbm.lt

 

Visa šioje svetainėje publikuojama medžiaga bei nuotraukos priklauso portalui „Viskas krikštynoms", jeigu nenurodyta kitaip.Griežtai draudžiama ja naudotis ir platinti kitose interneto svetainėse ar žiniasklaidos priemonėse  bet kuriuo pavidalu, be išankstinio raštiško „Viskas krikštynoms" sutikimo. Jei sutikimas gautas, turi būti nuoroda į „Viskas krikštynoms" kaip informacijos šaltinį.

Nevertinta

© 2008-2019 Viskas krikštynoms