Krikštynos Rumšiškėse I

2008.07.08.

Džiugu, kad šiandieną vis daugiau žmonių domisi senosiomis lietuvių tautos tradicijomis ir papročiais, ir jas pritaikydami, tokias šeimos šventes kaip krikštynos ar vestuvės, švenčia netradiciškai ir įdomiai.

Norintys savo vaikučius pakrikštyti pagal senovinius papročius autentiškoje aplinkoje, gali surengti krikštynas Lietuvos liaudies buities muziejuje Rumšiškėse. Čia krikštynų apeigos rengiamos ne visus metus, o tik gegužės-rugsėjo mėnesiais, tad ir norinčių čia atšvęsti krikštynas daugybė, todėl  dėl krikštynų datos būtina tartis iš anksto.

Atvykus į Rumšiškes krikštynų dieną, ekskursijų vadovė, į XIX a. pab. aukštaičių vienkiemį susirinkusiems svečiams papasakoja apie šeimos gyvenimo periodą nuo kūdikio gimimo iki jo krikštynų, taip pat apie pribuvėjos vaidmenį, krikštatėviams primena jų pareigas. Atskleidžiami krikštynų dienos tikėjimai ir burtai. Pasakojimas pagyvinamas krikštynų dalyvių veikla, panaudojant senovinės sodybos aplinką ir muziejaus eksponatus. Po šio apie vieną valandą trunkančio užsiėmimo, dažniausiai krikštynų dalyviai patraukia į XVIII a. pab. koplyčią, kur ir yra atliekamos krikšto apeigos.

Prieš keletą metų netradicines vestuves atšokusi vilniečių pora - Nacionalinės finansinių paslaugų vartotojų asociacijos direktorė Eglė Kybartienė su vyru, statybų bendrovės „Geras stogas" vadovu Tomu Kybartu, nusprendė savo vaikelio šventę - krikštynas, taip pat atšvęsti netradiciškai.

-Krikštynos, viena svarbiausių švenčių mažylio gyvenime, todėl norėjome, kad tai būtų kažkas ypatingo, - sako ponia Eglė ir supratusi jog nenori, kad sūnaus Kristijono krikštynos būtų dar vienas baliukas, pradėjo mąstyti kaip šią dieną atšvęsti įdomiai, pagal senovines tradicijas, kurias mes taip dažnai suprimityvinam.

Apie sūnelio krikštynas jauna šeima pradėjo mąstyti kai šiam tebuvo trys mėnesiai. Pasidomėjus plačiau jie ir sužinojo apie įdomią galimybę surengti krikštynas Liaudies buities muziejuje Rumšiškėse.

- Jau buvo vasario mėnuo, todėl ilgai nedelsdama pradėjau skambinti Rumšiškių klebonui, bei apeigėlių vedėjai Danutei. Mano didelei nuostabai datą rinkausi jau ne pati, o iš to kas liko. Bet sutarus su šiais dviem nuostabiais žmonėmis buvau rami - 2008 m. birželio 21 dieną, mano džiaugsmas turės savo angeliuką.

Tą šventės ypatingumą, norėjosi išlaikyti kuo ilgiau, todėl kvietimuose nurodėm tik laiką ir vietą (visi turėjo rinktis prie mūsų namų) ir paprašėme svečių, kad pasidabintų lininiais drabužiais.
Krikštynų rytą pro langą besišypsanti saulutė nuteikė labai maloniai. Svečiai nerimavo, kur juos vešime, vis klausinėjo, kokia gi ta staigmena,- prisiminus sūnelio krikštynų pradžią, šypsosi ponia Eglė.

Deja, tik pajudėjus iš Vilniaus Rumšiškių link, dangus praskydo, tačiau guodė tas, kad apeigos turėjo vykti troboje. Mus pasitiko pribuvėja, pasidabinusi XIX a. drabužiais. Įėjus į trobą visi tarsi grįžom į senus senus laikus, kai nebuvo nei elektros, nei karšto vandens. Už lango pliaupė lietus, viduje prietemoje pribuvėja pasakojo kaip senovėje buvo krikštijami vaikai, kokią svarbią vietą jų gyvenime turėjo užimti krikšto tėveliai, todėl labai svarbu buvo parinkti gerus.

Todėl visaip bandė krikšto tėvelius, ar jie jau tikrai tokie tinkami.

 
Pribuvėja Kristijoną kubiliuke numaudė, o krikšto mamytė papuošė krikšto rūbais.

Tuo metu visi vaišinosi nuostabia duona, sūriu, gira. Be to, seneliai buvo pakylėti į tikrus senelius,močiutės į močiutes.

 
Kristijonas gavo gausybę dovanų: maišelį su cukrumi, kad saldus gyvenimas būtų,  muilo, kad švarus būtų,  kruopų, kad pavalgęs būtų ir pinigėlį (jį krikšto tėveliai užsakė specialiai Kristijonui pas juvelyrą), kurį  užkišo už vystyklo, kad turtingas būtų.

 
Svarbus momentas, kai pribuvėja per langą perduoda vaikeli krikšto tėveliams, mat buvo tikima jog prie durų laukia giltinė.

Taip buvo miela, kad tuo momentu išlindo saulytė. Todėl neskubėdami visi pėstute nužingsniavom link koplytėlės, kur mūsų jau laukė klebonas.

Krikšto tėveliai nešdami kūdikėlį į koplytėlę, turėjo garsiai sušukti krikštuko vardą - Danielius. Ceremonija nenuvargino, kunigėlis labai gražiai ir greitai pakrikštijo.

O po to jau skubėjom iki „Karčemos", kuri yra paties muziejaus teritorijoje. „Karčemoje" išanksto buvau užsakiusi svečiams karštus patiekalus. Visi sočiai pavalgę, žaidėm  įvairius žaidimus, svečius  apdovanojom specialiai krikštynoms išleistu laikraštuku. Krikšto tėveliams įteikėm Kristijono įsakymus.

Svečiai buvo sužavėti, niekas nesitikėjo, kad gali būti tokios šaunios krikštynos. Visi džiaugėsi, kad tiek daug visko sužinojo, kad tai buvo tokia netradiciška, bet labai ypatinga šventė.

-Galiu tik patį nuoširdžiausią ačiū pasakyti poniai Danutei Blaževičienei, kuri padėjo mums padaryti mūsų mažylio šventę tokia nuostabia ir išskirtine. Nė sekundėlei nepasigailėjau, kad Kristijono krikštynos vyko Rumšiškėse, - pavykusia švente vis dar džiaugiasi jauna mama.

Norintiems krikštynas atšvęsti Lietuvos liaudies buities muziejuje Rumšiškėse, daugiau informacijos galima rasti www.llbm.lt 

 

Visa šioje svetainėje publikuojama medžiaga bei nuotraukos priklauso portalui „Viskas krikštynoms", jeigu nenurodyta kitaip.Griežtai draudžiama ja naudotis ir platinti kitose interneto svetainėse ar žiniasklaidos priemonėse  bet kuriuo pavidalu, be išankstinio raštiško „Viskas krikštynoms" sutikimo. Jei sutikimas gautas, turi būti nuoroda į „Viskas krikštynoms" kaip informacijos šaltinį.

Krikštynos Rumšiškėse I
Krikštynos Rumšiškėse I
Krikštynos Rumšiškėse I
Krikštynos Rumšiškėse I
Krikštynos Rumšiškėse I
Krikštynos Rumšiškėse I
Krikštynos Rumšiškėse I
Krikštynos Rumšiškėse I
Krikštynos Rumšiškėse I
Krikštynos Rumšiškėse I
Krikštynos Rumšiškėse I
Krikštynos Rumšiškėse I
Jūsų vertinimas: Jokio Vidutinis 5 (10 balsų)

© 2008-2019 Viskas krikštynoms