Suaugusiųjų katalikų krikštas

2008.07.18. 

Katalikų bažnyčios mokymas teigia, jog  žmogui priimti krikšto sakramentą reikėtų  dar būnant vaiku -  beje kuo anksčiau tuo geriau. Tačiau ne visos šeimos stengiasi atžalą pakrikštyti kūdikystėje, kartais tokią nuomonę palaiko net ir tos šeimos, kuriose patys  tėvai yra priėmę krikšto sakramentą. Tokį savo apsisprendimą argumentuodami tuo, kad tikėjimo kelią žmogus privalo pasirinkti sąmoningai. Kitaip sakant, vaikui yra paliekama teisė apsispręsti savarankiškai.

Visų pirma būtina paminėti, kad net Naujajame Testamente kalbant apie pirmųjų krikščionių bendruomenes, buvo minimas tik suaugusiųjų krikštas, o apie kūdikių krikštą šaltiniuose prabilta vėliau, antrajame amžiuje. Ankstyvosios bažnyčios laikais suaugęs žmogus iki krikšto sakramento priėmimo turėjo gilintis į tikėjimo tiesas. Tai būdavo ilgas laikotarpis, reikalaujantis daug susikaupimo. Panašumas išliko ir šių laikų katalikų bažnyčioje, mat, suaugęs žmogus, nusprendęs tapti kataliku ir priimti pirmąjį bei pamatinį sakramentą, turi tam tikrą laikotarpį, kurį nustato kunigas, skirti katechezės pamokoms, tai yra Šventojo Rašto studijoms, kurios skirtos suaugusiems.

Suaugusieji krikštijami ne vien dėl to, jog jų tėvai jiems suteikė teisę rinktis. Krikšto sakramento priėmimą vyresniame amžiuje praktikuoja ir tam tikros krikščionybės atšakos išpažinėjai - baptistai. Jie, vadovaudamiesi Šventuoju Raštu, skelbia, jog įsigilinti, suprasti krikšto esmę ir gyventi pagal tikėjimo tiesas  gali tik žmogus priimantis tokį sprendimą sąmoningai. Būtent todėl šioje bendruomenėje dažniausiai krikštijami suaugę žmonės.

Kadangi, nekrikštytas žmogus negali priimti kitų sakramentų, pvz. santuokos - kartais krikštas suaugusiam žmogui, norinčiam artimiausiu metu susituokti su mylimu žmogumi Dievo akivaizdoje, tampa būtinybe. Tokiu atveju derėtų kreiptis į vietos vyskupą ir jo sprendimu pasirengimas priimti krikšto sakramentą gali būti atidėtas po vestuvių.

Kataliko gyvenime reikšmingas yra ir Sutvirtinimo sakramentas, tai yra lyg krikščioniškosios brandos ženklas. Šį sakramentą gali priimti ir suaugęs žmogus, kuris vaikystėje buvo pakrikštytas. Sutvirtinimu  žmogus patvirtina, jog sąmoningai pasirenka katalikų tikėjimo kelią. Žinotina, kad norint priimti šį sakramentą reikės skirti laiko pasiruošimui.

Pasiruošimas sakramento priėmimui ir krikštynų ceremonija

Asmuo nusprendęs priimti krikšto sakramentą, visų pirma turėtų apsilankyti savo parapijos bažnyčioje ir kunigui išreikšti  norą būti pakrikštytam. Tokiu būdu žmogus taip pat pareiškia, kad nori būti priimtas į katalikų bendruomenę.
Tradiciškai suaugusiųjų pasirengimas prasideda rugsėjo mėnesį. Paskiriami užsiėmimų grafikai, kuriuose privaloma dalyvauti, nes žmogaus gyvenimas tikėjimu, katechumenato metu gali būti tikrinamas. Pageidaujama, kad būsimasis krikščionis dalyvautų šventosiose Mišiose sekmadieniais, bei įsakytų švenčių dienomis.

Krikšto sakramentas dažniausiai iškilmingai švenčiamas Velykų naktį, šventų Mišių metu.
Suaugusiųjų krikšto ceremonija vyksta panašiai kaip ir krikštijant vaiką. Į bažnyčią žmogų, pasirengusį priimti krikšto sakramentą turi palydėti būsimieji krikštatėviai. Krikštatėviais gali būti asmenys sulaukę 16 metų ir patys priėmę krikšto sakramentą. Būsimas krikščionis gali pats pasirinkti ar nori turėti vieną krikštatėvį ar du. Aprangą patartina rinktis šviesios spalvos, dėl simbolinės prasmės, mat, krikštas panaikina nuodėmes ir leidžia žmogui žengti šviesiu tikėjimo keliu.
Ceremonijos metu tikinčiąjam  bus išliejamas šventinto vandens ąsotėlis, o kakta patepta šventu aliejumi. Taip pat jis turės asmeniškai pasakyti krikšto pasižadėjimus.
Priėmus sakramentą, tikinčiąjam bus įteiktas krikšto pažymėjimas.

Po oficialiosios krikštynų dalies, tokią svarbią progą galima paminėti artimųjų ar draugų būryje. Kitose šalyse krikštynų šventę suaugusiąjam, dažniausiai kaip staigmeną ruošia draugai. Naująjam krikščioniui taip pat galima įteikti simbolines religines dovanėles.

Krikšto sakramento priėmimas - nesvarbu ar vaikystėje ar jau subrendus - yra pamatinis žingsnis tikinčiojo gyvenime. Todėl jeigu tėvai savo vaikui suteikė laisvę apsispręsti, suaugęs žmogus turėtų žengti šį žingsnį tik tada, kai pats suvoks šio sakramento prasmę, suvoks savo, kaip tikinčiojo, atsakomybę ir pareigas.

 

Visa šioje svetainėje publikuojama medžiaga bei nuotraukos priklauso portalui „Viskas krikštynoms", jeigu nenurodyta kitaip.Griežtai draudžiama ja naudotis ir platinti kitose interneto svetainėse ar žiniasklaidos priemonėse  bet kuriuo pavidalu, be išankstinio raštiško „Viskas krikštynoms" sutikimo. Jei sutikimas gautas, turi būti nuoroda į „Viskas krikštynoms" kaip informacijos šaltinį

Jūsų vertinimas: Jokio Vidutinis 4 (2 balsai)

© 2008-2019 Viskas krikštynoms