Krikštynų Sardinijoje ypatybės

2008.05.12.

Kai išvyksti gyventi į šalį, kurioje dar iki šių dienų yra išlikusi popiežiaus rezidencija - Vatikanas - net ir nenorėdamas imi suprasti, kad įvairių bažnytinių apeigų tradicijos čia yra labai gilios ir nesikeičia per amžius. Italijoje - šalyje, kurios 80 procentų visų gyventojų yra Romos katalikai, pastatyta daugiau nei 500 bažnyčių. Dauguma jų yra išlikusios nuo Viduramžių laikų.

Pradėjus domėtis, kokie krikštynų papročiai yra būdingi vienam ar kitam regionui, supratome - susidaryta nuomonė, jog visi Romos katalikai įvairiose šalyse krikštijami vienodai, yra neteisinga.

Italijos lietuvė Rasa, gyvenanti Sardinijoje, čia pakrikštijo ir savo mažylę Laurą. „Aš krikštijau savo vaiką Sardinijos saloje, bet man daug įspūdžių nepaliko" - teigia Rasa. Pasak jos, labiausiai lietuvei įstrigusi frazė yra ištarta paties kunigo - „Kai visi atvažiavome į bažnyčią, prasidėjus ceremonijai vaiką turėjome laikyti mudu su vyru. Kunigo paklausus, kodėl taip turime daryti, jis tik tarstelėjo, kad dar nepakrikštytą vaiką ant rankų laikyti gali tik tėvai".

Lietuvaitė pasakoja, jog krikšto tėvai visos ceremonijos metu laikė tik degančią žvakę, o krikšto mama visą eigą stebėjo iš šalies. „Tik po krikštynų vaiką į rankas galėjo paimti ir jo krikštatėviai" - pastebi Rasa. 

Gyvendama Sardinijos saloje Rasa pastebėjo dar vieną neįprastą tradiciją - jeigu vaikas yra ne naujagimis, krikšto marškinėliai jam nėra reikalingi. Vaikas tiesiog aprengiamas baltais drabužėliais, su kuriais ir yra krikštijamas.

Pasibaigus krikštynų ceremonijai, kaip ir visi tikintieji, jie grįžo į namus švęsti šios svarbios progos. Krikštynos Italijoje yra antra svarbi šventė (po vestuvių), todėl jai yra ilgai ruošiamasi. Nemažai laiko Rasai užėmė derybos su miestelio bažnyčios kunigu. Sardinijoje yra įprasta krikštyti kelis vaikus iš karto, bet lietuvė to nenorėjo - ji prašėsi, kad jos vaikas būtų krikštijamas vienas. Kita problema buvo dar ir tai, kad kunigas iš viso nesutiko krikštyti vaiko vien dėl to, kad juodu su vyru santuoką patvirtino tik „comune" (metrikacijos biure) - bažnyčioje jie nesituokė.

Padėtį ištaisyti padėjo Rasos vyro tėvas. Gerai pažįstantis miestelio kunigą, jis sutarė, kad vaikas bus krikštijamas su viena sąlyga - kad atžalos tėvai ateityje susituoks ir bažnyčioje.

Rasos paklausus, kokios dovanos yra populiarios Sardinijoje, ji papasakojo, kad pakrikštyta dukrytė  gavo grandinėlę su kryželiu - čia, šioje saloje, yra įprasta dovanoti papuošalus. „O kur dar daugybė apyrankių... - galės užsidėti, kai paaugs" - mąsto Rasa.

Taigi, mažylė, turinti lietuviško kraujo, buvo sėkmingai pakrikštyta. Ir visai nesvarbu, kur - Lietuvoje, ar už kelių tūkstančių kilometrų. Tiek gimtinėje, tiek Sardinijos saloje tikėjimas yra vienodas - Romos katalikų. Skiriasi tik krikštynų šventimo papročiai.

 

Visa šioje svetainėje publikuojama medžiaga bei nuotraukos priklauso portalui „Viskas krikštynoms", jeigu nenurodyta kitaip.Griežtai draudžiama ja naudotis ir platinti kitose interneto svetainėse ar žiniasklaidos priemonėse  bet kuriuo pavidalu, be išankstinio raštiško „Viskas krikštynoms" sutikimo. Jei sutikimas gautas, turi būti nuoroda į „Viskas krikštynoms" kaip informacijos šaltinį.

 

Nevertinta

© 2008-2019 Viskas krikštynoms