Airiškos krikštynų tradicijos ir prietarai

Airijoje krikštynų tradicijos turi labai gilias šaknis, kai kurie išlikę papročiai siekia net pagonybės laikus.
Dauguma tėvų,krikštijančių savo vaikus, noriai pagyvina tradicinį katalikų krikšto sakramento priėmimą tam tikrais  airių liaudies papročiais bei prietarais.Vienas tinkamiausių būdų pagerbti airišką vaikelio paveldą - krikštynų ceremonijos metu sukalbėti maldą, ypač jei ji skirta Šventajai Brigid, naujagimių globėjai.
Krikštynos - nepaprastai dvasingas įvykis žmogaus gyvenime, o minint šią progą labai populiaru įteikti religinę dovanėlę. Tai gali būti airiško krištolo ąsotėlis su kudikio inicialais ir šonuose išraižytais trejybės mazgais, kurie simbolizuoja Švenčiausiąją Trejybę : Dievą, Sūnų ir Šventąją Dvasią. Būtent šiuos žodžius  - " Vardan Dievo Tėvo ir Sūnaus, ir Švenstosios Dvasios. Amen" - krikštynų ceremonijos metu taria kunigas pildamas šventintą vandenį ant vaiko galvytės.

Taip pat priimta dovanoti bibliją ar antklodėlę su išsiuvinėtais airiškais simboliais : keltų kryžiumi ar trilapiu dobilu. Labai mielas prisiminimas -  per tokią šventę padovanota dekoratyvinė lentelė, su išraižytu airių liaudies priežodžiu : " Naujagimis namams sugrąžina šviesą, širdžiai šilumą ir džiaugsmą sielai. Šeima yra turtas" - tai lyg palaiminimas nuo krikšto tėvų krikštą priėmusiam vaikui.

Įdomu tai,kad keli krikštijimo papročiai turi tiesioginę sąsają su airių vestuvių tradicijomis. Vieno tokio papročio ypatingai laikosi prietaringos nuotakos. Jos  vestuvių dieną prie savęs turi nosinaitę, iš kurios vėliau, kai tik ateina laikas pirmagimio krikštynoms, pasiuva vaikišką kepurėlę ir sakramento priėmimo metu papuošia ja mažylį.  O vaikui suaugus motina išardo kepurėlę ir tą pačią nosinaitę įteikia būsimai nuotakai.
 Pagal senas tradicijas jaunavedžiai taip pat pasilieka viršutinį vestuvių torto sluoksnį ir saugo jį iki vaikelio krikštynų. O tuomet, kai į šią šventę susirenka visi svečiai, jaunieji tėveliai barsto smulkius torto gabaliukus ant kūdikio galvos, taip jam linkėdami ilgo ir turtingo gyvenimo. Kiti tėvai nuo vestuvių iki krikštynų saugo ne tik torto gabaliuką, bet ir šampaną, kuriuo krikšto priėmimo ceremonijoje sušlapinama pirmagimio plaukučių sruoga. Linkint sotaus ir turtingo gyvenimo  vaikeliui, taip pat tikima  senu liaudies prietaru - prieš pat ceremoniją į kūdikio delniuką turi būti įdedama sidabrinė moneta. Tuomet visą gyvenimą atžalą turėtų lydėti sėkmė.
 Airijoje gaji tradicija motinoms perduoti savo vestuvinį žiedą. Vieni tai daro dukters krikšto priėmimo dieną,  kiti mano jog kūdikis dar negali suprasti tokio gesto, todėl laukia kol vaikutis paūgės ir tada perduoda žiedą kaip laimės ir meilės simbolį. Modernizuota šios tradicijos versija - krikštynų metu  dovanoti vaikišką žiedelį su vestuvine simbolika (šioje šalyje vestuvinį žiedą dažnai puošia dvi susiliejusios simbolinės rankos laikančios širdį).

Krikšto rūbeliai Airijoje - šeimos relikvija, perduodama iš kartos į kartą. Jau buvo minėta, kaip iš vestuvinės nosinaitės siuvama krikšto kepurėlė, lygiai taip pat iš jaunosios nuometo siuvama mantija, kuria vaikas dėvi priimant krikštą. Kaip ir daugelyje kitų šalių dažniausiai pasirenkama balta audinio spalva, kuri simbolizuoja tyrumą, skaistumą ir naują gyvenimą. Populiariausi yra balto lino arba atlaso rūbeliai, išsiuvinėti įvairiausiais Keltų simbolikos nėriniais. Krikšto rūbeliai išskirtini ir tuo, jog dažniausiai yra puošiami kaspinėliais, raištukais ir kitais elementais, kurie prieš tai puošė mamos vestuvinę suknelę. Daugelis moterų puoselėja šią tradiciją, ir taip puošia ne vien krikšto rūbelius, bet ir dukrų pirmos komunijos sukneles, o dar vėliau -  vestuvines.

 Sakoma, šeimos relikvijos yra dalelė istorijos. Tokios airių tradicijos sujungia  kartas ir moko puoselėti tai, kas simbolizuoja šeimą.

 

Visa šioje svetainėje publikuojama medžiaga bei nuotraukos priklauso portalui „Viskas krikštynoms", jeigu nenurodyta kitaip.Griežtai draudžiama ja naudotis ir platinti kitose interneto svetainėse ar žiniasklaidos priemonėse  bet kuriuo pavidalu, be išankstinio raštiško „Viskas krikštynoms" sutikimo. Jei sutikimas gautas, turi būti nuoroda į „Viskas krikštynoms" kaip informacijos šaltinį.

Jūsų vertinimas: Jokio Vidutinis 5 (1 balsas)

© 2008-2019 Viskas krikštynoms