Smagi krikštynų šventė

2008.05.23.

Pasibaigus krikšto apeigoms bažnyčioje, dažniausiai visi vyksta atšvęsti šios ypatingos progos. Kaip šią šventę paversti linksmu, įdomiu ir nepamirštamu įvykiu?

Savo krikštynų įspūdžiais dalijasi trejų metukų Justuko mama Rita.

Kas yra krikštynos?

Krikštynos nuo žodžio Krikštas - apvalymo vandeniu apeigos, kurių metu kūdikis įgauna krikščioniškąjį tikėjimą ir šventą vardą .
Pagal visus papročius, per krikštynas didelį vaidmenį ir atsakomybę įgauna krikšto tėvai-kūmai. Todėl yra labai svarbu pasirinkti tam tinkamus žmones. Jūs paklausite „kaip išrinkti tinkamus kūmus"? Papasakosiu jums iš savo patirties. Mano krikštamotė - pats nuostabiausias, geriausias žmogelis pasaulyje. Kai buvo man sunku visada man padėdavo ir paguosdavo, todėl nuo pat mažų dienų matau joje pavyzdį, kokia ir turėtų būti iš tikrųjų krikštamotė. Apie krikštatėvį to negalėčiau pasakyti, nes per visus 30 metų jokio artimo ryšio tarp mūsų nebuvo ir tai tik dėl per didelio egoistiškumo.
Atėjo metas ir mums pagalvoti apie krikštatėvius savo kūdikiui. Ilgai galvojom, diskutavom. Pasirinkimas buvo padarytas, bet matyt, taip jau lemta, kad  jau teko  gailėtis dėl pasirinkimo. Didžiausia problema tame, kad niekaip nesirezga glaudūs santykiai su krikštamote. Todėl ir manau, kad reikia labai apgalvoti prieš žengiant kokį svarbų žingsnį.

Papročiai

Nuo senų laikų yra išlikę kai kurie krikštynų papročiai. Tai pvz.: krikšto drabužiais turėtų pasirūpinti krikštamotė arba krikštatėvis. Taip pat ir tortu turėdavo pasirūpinti krikštamotė. Buvo tikima, kad vaikas atsigims į savo krikštatėvius( kūmus), dėl to svarbu buvo teisingai juos išsirinkti. Geriausiai į krikštatėvius buvo imti jaunus, dar nevedusius jaunuolius ir netekėjusias merginas. Blogu ženklu skaitydavo, jei krikštamotė būdama nėščia krikštija vaiką, sakydavo kad „vaikas mirs". Krikštyti vaiką laikydavo garbingu žingsniu, o atsisakyti kūmauti yra negerai. Per krikštynas abu krikštatėviai turėdavo sėdėti arti vienas kito, susiglaudę, nes manyta, kad priešingu atveju, pas krikštasūnį ar kriktadukrą bus tarp priekinių dantukų didelis tarpdantis.
Krikšto tėvai - tai tokios pareigos, kurios versdavo šiek tiek įsipareigoti. Kūmai tapdavo kaip antri tėvai, atsitikus nelaimei ir netekus tėvų vaikais turėdavo pasirūpinti krikštatėviai.

Krikštynų scenarijus

Norint, kad krikštynos būtų įdomios, žaismingos ir atmintinos, joms reikia ruoštis iš anksto. Mums pakako poros mėnesių tam pasiruošti.
Pirmiausia buvo apsispręsta dėl krikštatėvių, ką kviesim šiom „pareigom". Vėliau rinkomės bažnyčią ir tarėmės su kunigų dėl krikštynų datos.
Kadangi norėjau įdomių krikštynų, o ne giminių eilinio susitikimo, tai krikštynoms kūriau scenarijų. Labai norėjosi, kad ta šventė būtų įdomi visiems, tiek vaikams, tiek suaugusiems. Kai jau buvo aišku dėl krikštatėvių ir bažnyčios, beliko tik sugalvoti kur vyks visa šventė. Mes užsisakėme kavinę.
Dabar papasakosiu išsamiau kaip viskas vyko.
Išaušo krikštynų rytas. Labai džiaugiamės, kad mums pasisekė su oru, nes diena buvo tikrai nuostabi. Savo kūdikiui krikštynoms drabužius pirkausi pati, taip buvom sutarusios su krikštamote. 11val. atvažiavo krikštamotė ir aprengė mūsų vaikutį. Susirinkus abiems krikštatėviams važiavome visi link bažnyčios. Pagal senus papročius stengėmės važiuoti į bažnyčią tiesiausiu keliu, sakydavo, kad vaiko gyvenimo kelias bus tiesus, be jokių klystkelių. Prie bažnyčios krikštamotė stojosi su krikštasūniu ant akmens, sakydama, kad vaiko dantukai bus tvirti. Po bažnytinės ceremonijos, grįžę visi pas mus į namus, aptarėme visą krikštynų scenarijų.
Puota vyko kavinėje, kurią kartu su vaikučio krikštatėviu papuošėme gausybe balionų, o krikštamotė buvo padariusi smagius kaspinėlius, kuriuos pritvirtinom prie kiekvienos kėdės. Taip pat labai gražų ir skanų tortą užsakė ji. Susirinkus visiems svečiams krikštatėvis tarė visiems jau žinomą frazę: "Išvežėm pagonį parvežėm krikščionį", o kad visi tuo įsitikintų parodė krikšto liudijimą.

Krykštukas

Visiems svečiams susėdus prie stalo buvo išdalintas laikraštukas „Krykštukas", ten buvo sudėta visa informacija apie krikštijamą vaiką. Šį laikraštuką sugalvojo ir paruošė krikštamotė.

Tai laikraštukas, kurio dėka visi svečiai gali geriau susipažinti su pakrikštytu kūdikiu ar vaiku. Dažniausiai krykštuką  pagamina  krikštatėviai arba vienas iš jų.  Šiame laikraštuke būna įvairi tematika,  pradedant nuo kūdikio biografijos iki  astrologinių prognozių, 10- ties įsakymų tėvams, orų prognozės, anekdotų, eilėraštukų.  Visą tai dar labai pagrąžina įkeltos kūdikėlio ir jo artimųjų nuotraukos.

Kūdikėli,
Gimdamas Tu atneši džiaugsmą ir laimę savo tėvams. Tik tu sugebi pakeisti visą gyvenimą. Dėl tavęs mūsų širdys plaka dvigubu greičiu. Tu mūsų saulė ir šviesa, Tu mūsų visas gyvenimas.

Krikštas tai Dievo palaima, tai angelo sargo prisilietimas. Su juo mes įgauname tikėjimą, kuris mus lydi visą gyvenimą.

 

Žaidimas

Kad puota būtų įdomesnė suorganizavau tokį žaidimą. Į pintinę pridėjau daug įvairių daiktų: siūlus, pieštuką, šaukštelį, knygutę, tušinuką, žaislinį automobiliuką, plūdę, šukytes, dainų CD, obuolį ir t.t. ir visiems svečiams teko išsitraukti po vieną daiktą iš krepšio. Taip visi sužinojo, kas vaiko gyvenime už ką bus atsakingas. Tai pvz.: jei ištraukė šaukštelį - padėti maitinti vaiką, šukytes - prižiūrėti, kad būtų susišukavęs, muzikos cd - pasirūpintų muzikiniu išsilavinimu, obuolys - netrūktų vaisių, pieštukas - mokėtų piešti, tušinukas -rašyti, automobiliukas - vairuoti, siūlai - siūti, knygutę - skaityti, plūdę - žvejoti. Labai linksmas buvo žaidimukas, ypatingai linksma buvo kai moteriškus darbus išsirinkdavo vyrai ir atvirkščiai.
Kad mūsų vaikas užaugęs galėtų sužinoti kas jo krikštynose dalyvavo, sugalvojau padaryti sveikinimų knygelę, į kurią visi svečiai rašė savo palinkėjimus ir sveikinimus. Ant pirmo knygelės puslapio įkėliau vaikučio nuotrauką ir užrašiau krikštynų datą. Visi kiti knygelės puslapiai buvo spalvoti su piešinukais, susijusiais su krikštynų tematika.
Mes atsidėkodami krikštatėviams už tai, kad sutiko ir krikštijo mūsų vaiką, jiems įteikėme po fotorėmelį, į kurį jau buvo įdėta po nuotraukėlę.
Vėliau visi svečiai užrašė po palinkėjimą ant dviejų helio balionų, kuriuos visiems svečiams išėjus į lauką paleido skristi mūsų vaikutis. Kadangi krikštijome jį jau paaugusį, kai jam buvo 9 mėnesiai, tai ir jam buvo labai įdomu ir linksma, patiko  atrakcija su balionais ir žaidimas. Ši šventė patiko ir svečiams ir mums, ir tai labai smagu.

 

Visa šioje svetainėje publikuojama medžiaga bei nuotraukos priklauso portalui „Viskas krikštynoms", jeigu nenurodyta kitaip.Griežtai draudžiama ja naudotis ir platinti kitose interneto svetainėse ar žiniasklaidos priemonėse  bet kuriuo pavidalu, be išankstinio raštiško „Viskas krikštynoms" sutikimo. Jei sutikimas gautas, turi būti nuoroda į „Viskas krikštynoms" kaip informacijos šaltinį.

Jūsų vertinimas: Jokio Vidutinis 4.2 (16 balsų)

© 2008-2019 Viskas krikštynoms