Pėdos ar delno atspaudą padaryk pats

 

Krikštavaikio pėdutės ar delniuko atspaudas jau ne vienerius metus yra tarp populiariausių dovanų krikštatėviams. Toks atspaudas, beje, yra geidžiama relikvija pačių tėvų, o paaugus - ir pačių vaikų. Laikui bėgant ir jiems iš mažylių tapus dideliais vyrais ar moterimis, iki ašarų gali sujaudinti dirbinys, kuriame visam gyvenimui liko įamžinta mažytė pėdutė ar delniukas.
Į nesibaigiantį darbų ir rūpesčių ratą įspeisti tėvai tokios relikvijos gamybą neretai patiki specialistams - menininkams, tautodailininkams ar tiesiog kūrybingos sielos nagingam bičiuliui, giminaičiui.
Priklausomai nuo pageidaujamos formos bei panaudotų medžiagų ir apdailos, toks dirbinys gali kainuoti net iki dviejų šimtų litų.
Tačiau tie tėveliai, kurie darbų maratone randa laiko atokvėpiui ir mėgsta rankdarbius, savo atžalos pėdutės, delniuko atspaudą ar netgi miniatiūrinę skulptūrėlę  kur kas pigiau gali sukurti patys.
Tai iš tiesų nesudėtingas, visą šeimą užburiantis užsiėmimas, leidžiantis įjungti vaizduotės varikliuką ir "džiazuoti" įvairiausiomis delniuko ar pėdutės kopijų įamžinimo temomis.

Rinkinyje - viskas, ko reikia

Taigi, nutarta: vaiko pėdutės ar delniuko menišką kopiją bandysime padaryti patys. Nuo ko pradėti? 
Pirmiausia reikia nuspręsti, kiek pinigų galite skirti ir ant ko (iš ko) tas atspaudas ar skulptūrėlė bus -  audeklo skiautės, popieriaus lakšto, molio, gipso ar modelino.
Ko gero, mažiausiai laiko ir fantazijos sąnaudų  pareikalaus kelias dešimtis litų kainuojantys įvairūs rinkinukai, siūlomi vaikiškų prekių bei kitose parduotuvėse
Paėmus į rankas minkštą ir naudojimui paruoštą atspaudo medžiagą, į ją reikia įspausti kūdikio rankutę arba pėdutę. Po to gautą formą pripildyti rinkinuke esančiu gipsu.  Sustingus masei, kitomis rinkinuke esančiomis priemonėmis bus galima įrašyti kūdikio vardą, gimimo ar krikštynų datą, o po to - įrėminti.
Galima nusipirkti ir kitokį rinkinuką, kuriame esančios priemonės leis padaryti ir įrėminti mažytę delniuko ar pėdutės skulptūrėlę - tai yra ne paprastą, bet trimatį, iškilų atspauduką.
Dirbinys turėtų iš karto pasisekti, gerai išstudijavus ir veikiant pagal rinkinukuose esančias išsamias instrukcijas. Jei iš pirmo karto nepavyktų padaryti, galima dirbinio masę perminkyti iš naujo.

Kūrybos vaisiai iš modelino

Kur kas pigiau, bet ilgiau užtruks, įgyvendinant tarp mamų itin populiarų rankdarbį - įspausti vaiko pėdutę ar delniuką modeline.
Modelinas - tai elastinga medžiaga (polimerinis molis). Ją minkant galima sukurti įvairiausias figurėles - ne vien atspaudus, bet ir žaislus, vazeles, papuošalus, kitus daiktus. Naudotis modelinu tikrai nebus sunkiau -  nei mums nuo vaikystės laikų įprastu plastilinu. Skirtumas tik tas, kad modelino dirbiniai yra daug patvaresni ir ilgaamžiškesni nei plastilino, nes pakaitintas jis sukietėja.
Kaitinimui, skirtingai nei moliui, užtenka įprastos virtuvinės orkaitės. Kai kurios modelino rūšys kietėja nekaitinamos - dirbinį tiesiog palaikius kambario temperatūroje.
Modelinas būna įvairiausių spalvų, blizgus, neoninis, skaidrus, fosforinis (šviečiantis tamsoje), su įvairiomis priemaišomis (smėlio dalelėmis, metalo dulkėmis ir kt.). Įdomesnėmis smulkmenomis - tarkime, karoliukais, kriauklelėmis, akmenėliais - jį galima papildyti ir patiems. O maišant skirtingas modelino spalvas, išgausime įvairiausių netikėtų efektų. Modelino paviršių galima nudažyti (pavyzdžiui, akriliniais dažais), taip pat pauksinti, nulakuoti.

Išdžiūsta ir sukietėja ore

Nusipirkti modelino galima vaikiškų, dailės, interjero prekių parduotuvėse. Jo galima rasti ir tiesiog su šeima apsiprekinant bet kurioje didžiojoje "Maksimos" parduotuvėje, kanceliarinių prekių skyriuje. Paprastai minkštos modelino pakuotės guli greta plastilino. Pusės kilogramo modelino kaina - beveik septyni litai. Iš tokio kiekio galima padaryti kelis atspaudų bandymus ir išsirinkti labiausiai pavykusį.
Čia modelino teko matyti dviejų rūšių - molio ir baltos spalvos.
Šis italų gamybos modelinas "Das" nepalieka riebių dėmių, yra netoksiškas ir bekvapis. Ypač patrauklu tai, kad jis išdžiūsta ir sukietėja ore, kambario temperatūroje. Taigi jo nereikia kaitinti - "kepti" orkaitėje. Vieno centimetro sluoksnis sukietėja maždaug per 24 valandas.
Įsigijus norimos rūšies modelino, pradedame darbą.
Ilgokai ir kantriai minkant pirštais, kad modelinas įšiltų ir taptų minkštas kaip tešla (nesijaudinkite, jis lengvai nusiplauna), galima įjungti vaizduotės varikliuką ir galutinai nuspręsti, kaip turėtų atrodyti mūsų rankomis sukurtas kūdikystės atminimo ženklas.

Apdailai - vaizduotės galia

Galima, atgnybus norimo dydžio modelino, iš jo suvoliojus rutuliuką ir suplojus į apvalų "blyną", jame įspausti vaikučio pėdutę ar delniuką.
Galima tą patį padaryti, prieš tai modelino "tešlą" iškočiojus ant kieto paviršiaus ir išpjovus stačiakampio formos darbelį. Vėliau jis gali būti įrėminamas.
Galimas ir dar kitoks sprendimas - viršuje vinimi išduriama kiaurymė. Iš siūlų nuvijus ar vąšeliu nunėrus virvelę, vėliau šį darbelį bus galima pakabinti ant sienos.
Ta pačia vinimi ar kitu plonu smailiu daiktu, pavyzdžiui, dantų krapštuku galima po įspausta pėdute ar delniuku išbrėžti vaiko vardą, krikštynų ar gimimo datą (kam per sunki ši procedūra, tą patį bus galima vėliau padaryti su dažais).
Medalio ar stačiakampio formos modelino darbeliai paliekami išdžiūti. Po paros jau galima atsiraitoti rankoves sukietėjusio rankdarbio apdailai.
Bus gražu, jei pėdutės ar delniuko atspaudas išsiskirs, tad foną galima nudažyti vienokia, o patį atspaudą - kitokia spalva. Dar kitokia spalva galima užrašyti ar paryškinti modeline įbrėžtų raidžių, skaičių kontūrus.
Ar daugiau marginti (ir kaip marginti) kūrinį - tai jau priklauso nuo paties kūrėjo vaizduotės. Kai kam gražu pripiešti gėlyčių, kai kam - ornamentų.
Apdailai geriausia, ko gero, rinktis akrilinius dažus bei laką. Po šių procedūrų darbelis nebijos vandens - bus paprasta valyti dulkes.

Paveikslas ant stalo ar sienos

Aukščiau aprašytasis pėdutės ar delniuko atspaudo darymo būdas - vienas iš paprasčiausių.
Tačiau žmonių vaizduotės galia yra beribė. Teko matyti iš modelino padarytas širdies, net lėkštutės formų vaikystės relikvijas, kuriose delnų ir pėdų atspaudai yra padailinti apklijuotais gintarėliais, jūros akmenukais ir kriauklytėmis.
Kuo originalesnis sprendimas - tuo unikalesnis kūdikystės dienų prisiminimas.
Beje, jis gali būti sukurtas visiškai kitaip, nenaudojant gipso ar modelino.
Greitas, nesudėtingas  ir nebrangus atspaudo gamybos būdas - guašu ar kitokiais nuplaunamais dažais nutepus vaiko pėdutę bei delniuką, juos atspausti ant popieriaus lakšto arba ant audinio atraižos. Dažams nudžiuvus, šią sustabdytą kūdikystės akimirką galima įrėminti po stiklu.
Toks mielas paveiksliukas sušildys ne vien krikštatėvius, bet ir vaiko tėvus.
Kūdikystės dienų prisiminimas visada gali būti šalia Jūsų - ant darbo stalo ar pakabintas matomoje vietoje.

 

 

Visa šioje svetainėje publikuojama medžiaga bei nuotraukos priklauso portalui „Viskas krikštynoms", jeigu nenurodyta kitaip.Griežtai draudžiama ja naudotis ir platinti kitose interneto svetainėse ar žiniasklaidos priemonėse  bet kuriuo pavidalu, be išankstinio raštiško „Viskas krikštynoms" sutikimo. Jei sutikimas gautas, turi būti nuoroda į „Viskas krikštynoms" kaip informacijos šaltinį.

Jūsų vertinimas: Jokio Vidutinis 5 (1 balsas)

© 2008-2019 Viskas krikštynoms