Krikštynų laikraštukas

2008.08.08.
Pastaruoju metu, kaip vienas iš įdomesnių krikštynų atributų labai išpopuliarėjo krikštynų laikraštukas, vadinamas "Krykštuku" (nuo žodžio "krykštauti") arba "Krikštuku" (nuo žodžio "krikštyti").
Krikštynų proga "Krykštuką" dažniausiai paruošia vaiko tėveliai arba būsimi krikštatėviai. Tai ne tik puikus prisiminimas, kuriame įamžinami svarbiausi šventės akcentai, informacija apie vaikutį, tėvelių, krikšto tėvų pasisakymai, palinkėjimai ir pan., bet ir malonus šventės atributas, kuriame daug informacijos pateikiama linksmai ir šmaikščiai. Laikraštuko apimtis būna gan įvairi: nuo 4 iki 16 ar netgi daugiau puslapių. Tai priklauso nuo laikraštuko gamintojų fantazijos, turimo laiko ir pan.
Šiame straipsnyje laikraštuko turinį apžvelgsime kiek detaliau.
Paprastai pirmąjame laikraštuko puslapyje, stambiu ir ryškiu šriftu įrašoma „dienos naujiena": kas, kur, kada buvo pakrikštytas ir kas yra pakrikštytojo krikštatėviai. Tolimesnis laikraštuko turinys sukasi būtent aplink šios pagrindinės naujienos ašį.
Laikraštuko pirmuosiuose puslapiuose dažnai yra pateikiama šiek tiek informacijos apie patį krikšto sakramentą, trumpai paaiškinama kas yra krikštas ir kokia jo simbolika (t.y. ką simbolizuoja žvakė, baltas rūbas, vanduo, aliejus). Pateikiama šiek tiek informacijos apie senovinius krikštynų papročius, pavyzdžiui: anksčiau išrinktą šventą vardą bažnyčioje stengdavosi ištarti kuo garsiau ir aiškiau, kad kūdikis greičiau pradėtų kalbėti; per krikštynas kūmams negalima pyktis, nes tikėta jog vaikas bus neklaužada; kūmai važiuodami bažnyčion sutiktiems duodavo pyrago, kad užaugęs jų krikštavaikis būtų dosnus; krikšto mama turėdavo kuo gausiau apdovanoti krikšto vaiką, kad gyvenime jam nieko netruktų ir pan.
"Krykštuke" šiek tiek informacijos pateikiama ir apie bažnyčią, kurioje krikštijamas vaikas. Trumpai aprašoma bažnyčios istorija bei įdedama viena kita bažnyčios nuotraukėlė prisiminimui.
Toliau laikraštuke didžiausias dėmesys skiriamas pačiam krikštijamam vaikučiui. Dažnai įrašomas vaiko kreipimasis į tėvelius, kitus artimuosius ir apskritai į visus suaugusius žmones. Štai keletas tokių vaiko kreipimosi pavyzdžių:
"Laiškas tėveliams, seneliams, tetoms ir dėdėms, visiems, kurie mane pažįsta:
Aš esu! Jūsų Meilės Gyveniman pakviestas, širdimi ir sąžine palaimintas, Jūsų raukšlėmis išsaugotas, šypsena pakylėtas... Auginkit mane! Auginkit mane tokį, kad vėjai nurimtų, kad saulė spindėtų ir debesys jos neuždengtų. Teisingą auginkit. Švelniausiai migdykit ir bauskit skaudžiausiai. Taip lengva ir paprasta viskas. Užaugsiu!"
arba
"Štai ko aš nenoriu girdėti iš visų suaugusiųjų:
...stovėk ramiai, eik greičiau, kur bėgi, paskubėk, neliesk, būk atsargus, viską suvalgyk, išsivalyk dantis, neišsitepk, jau išsitepei, patylėk, kalbėk, atsiprašyk, pasisveikink, ateik čia, nesimaišyk man po kojomis, eik žaisti, netrukdyk, nebėgiok, nesuprakaituok, žiūrėk nepargriūk, sakiau pargriūsi, dabar tai tau bus, kodėl manęs neklausai, šito tu nesugebėsi, esi per mažas, duok aš padarysiu, tu jau didelis, eik miegoti, kelkis, pavėluosi, aš užsiėmęs, eik žaisti vienas, apsirenk, nestovėk saulėje, eik į saulę, nekalbėk pilna burna...
Tačiau visada norėčiau girdėti:
...myliu tave, tu toks gražus, kaip gerai, kad tave turiu, pasikalbėkime truputį, pabūkime kartu, kaip jautiesi, ar tau liūdna, gal bijai, kodėl gi šito nenori, tu toks mielas, tu toks švelnus, papasakok man, ką tu išgyvenai, ar tu laimingas, man patinka kai juokiesi, verk, jei nori, tau kažkas nepasisekė, kas tave nuskriaudė, kas tave taip supykdė, papasakok man viską, jei nori, pasitikiu tavimi, tu man patinki, ar aš tau patinku, kada tau nepatinku, klausau tavęs, žinau, kad mane myli, ką apie tai manai, man patinka būti su tavimi, noriu su tavimi pakalbėti, noriu išklausyti tave, pasakyk, kada jautiesi nelaimingas, man patinki toks, koks esi, mums gera būti kartu, pasakyk, jei suklydau..."
"Krykštuke" dažnai pateikiama informacija apie vaiką nuo jo apsigyvenimo "mažame namelyje" (t.y. mamos pilvelyje) bei atėjimo į šį pasaulį, iki pačių krikštynų. Kartais įdedama echoskopu daryta vaisiaus nuotrauka ar besilaukiančios mamytės nuotraukytės. Pateikiamos linksmos "ištraukos iš vaikučio dienoraščio", kol jis buvo dar tik pakeliui į šį pasaulį. Surašoma kokio ūgio, svorio bei kurią valandą vaikutis gimė, kokie svarbiausi jo "laimėjimai" pasiekti iki krikštynų, t.y. surašoma kada prasikalė pirmas dantukas, kada žengtas pirmas žingsnis, ištartas pirmas žodis ir pan. Kartais, kad laikraštukas būtų linksmesnis, surašant vaikučio dosjė įpinama linksmesnė gaidelė. Pavyzdžiui: kūno sudėjimas - vyrukas iš stuomens ir iš liemens, mėgstamiausia veikla - žvalgyba, moto - "Vis tiek bus kaip aš noriu" ir pan.
Svarbi laikraštuko turinio dalis yra informacija apie vaiko vardo bei krikšto vardo reikšmes, jų atsiradimo istorijas. Aprašant krikšto vardą labai gražu paminėti kas yra tas šventasis, kurio vardą krikšto metu parenkame savo vaikui. Juk pasirinkę šventojo vardą, gauname dar vieną asmenišką globėją danguje. Tikima, jog jis nuolat žvelgia į mus ir slėpiningai dalyvauja mūsų gyvenime, tad verta žinoti, kas bus tas šventasis, kurio vardą gavome ar renkame savo vaikams...
Dažnai tėveliai labai trokšta sužinoti, koks bus jų vaikas. Todėl įdomumo dėlei į laikraštuką neretai surašoma informacija apie vaiką, pasitelkiant į pagalbą numerologiją bei astrologiją: spėjama ką mažyliui pranašauja gimtadienio datos skaičiai, gimimo valanda, pateikiamas vaiko horoskopas, spėjamas likimas pagal vaiko vardą, vardo pirmą raidę, analizuojama gyvenimo kreivė, Pitagoro kvadratas ir pan.
Dažnai mėgstama laikraštuke pašifruoti vaiko vardą pagal kiekvieną raidę, t.y. sugalvojama kokia gera savybė iš kiekvienos vardo raidės galėtų būti priskiriama vaikučiui, pavyzdžiui:
S- stipri;
I- inteligentiška;
M- mylinti;
O- originali;
N- nenugalima;
A- aktyvi.
Kad laikraštukas būtų linksmas, dažnai humoro forma jame pateikiama įvairių, šmaikščių vaikų auklėjimo taisyklių tėvams, pavyzdžiui: kai baigsite žaisti su vaiku, padėkite jį ten, iš kur paėmėte; jūsų vaikas niekada neras uogienės stiklainio, jei jį užrakinsite, o raktą padėsite muilinėje po muilu; jei jūsų vaiko itin bjaurus neįskaitomas raštas, ruoškite jį tapti gydytoju; jei nebeturite ką pasakyti vaikui, pritrūkote žodžių, liepkite jam eiti praustis ir pan.
Krikštynų laikraštuke dažnai patalpinama ir viena kita pasakėlė ar įdomi gyvenimiška, susimąstyti verčianti istorija apie vaikus, jų auklėjimą, santykius su tėvais ar pan. Apskritai laikraštuke skiriama daug gražių žodžių vaikams, atkreipiamas suaugusių dėmesys į tai, ko galima iš jų išmokti.
Dažnai svarbus laikraštuko akcentas yra sveikinimų krikštijamam vaikučiui skiltis. Čia surašomi patys gražiausi, šilčiausi žodžiai bei linkėjimai vaikučiui nuo tėvelių, krikštatėvių, senelių, dėdžių, tetų ir kitų artimųjų.
Laikraštukas gali būti užbaigiamas humoristine skelbimų lenta. Čia pateikiami įvairūs skelbimai, pavyzdžiui:
Siūlo paslaugas: nemokamai daužome indus, tvarkome spinteles, plėšome pasus. Kreiptis į (vardas).
Ieško: Nemokamos auklės vaikui savaitgaliais ir švenčių dienomis, bei rytais, šiokiadieniais ir visomis kitomis dienomis. Neturinčius patirties nesikreipti. Tėveliai.
Keičiu: Tuščius saldainių popierėlius į ką nors saldaus ir panaudotas sauskelnes į švarias. Vaikas.
Parduodu: Būsimus ir esamus (vaiko vardas) ožiukus. Didelis pasirinkimas - besikandžiojantys, zyziantys, rėkiantys ir daug kitokių. Pigiai. Tėvelis.
Kaip ir priklauso tikram laikraščiui, „Krykštuko" paskutiniame puslapyje pateikiami horoskopai (žinoma, humoro forma), bei linksmoji krikštynų dienos orų prognozė.
Visas laikraštukas paprastai yra spalvingas, su daugybe mielų paveikslėlių, vaikučio, tėvų bei krikštatėvių nuotraukėlėmis. Jame paminimi, o kartais ir plačiau aprašomi ne tik tėvai, krikštatėviai, bet kiti artimi vaikučiui žmonės, t.y. broliai, sesės, seneliai ar kt.
Vietoj apibendrinimo galima pasakyti, jog laikraštuko tikslas yra suteikti džiaugsmo artimiesiems, suteikti linksmų akimirkų bei įdomios ir naudingos šventės visiems dalyviams. O svarbiausia laikraštuko paskirtis - išsaugoti nuostabius prisiminimus.
Visa šioje svetainėje publikuojama medžiaga bei nuotraukos priklauso portalui „Viskas krikštynoms", jeigu nenurodyta kitaip.Griežtai draudžiama ja naudotis ir platinti kitose interneto svetainėse ar žiniasklaidos priemonėse bet kuriuo pavidalu, be išankstinio raštiško „Viskas krikštynoms" sutikimo. Jei sutikimas gautas, turi būti nuoroda į „Viskas krikštynoms" kaip informacijos šaltinį.
Krikštynų katalogas
Naujausios įmonės
-
Dovanos
-
Drabužiai
-
Fotografai
-
Filmavimas
-
Fotografai