Krikštijamo vaikučio drabužiai

Kartais krikšto drabužiais vadinami visi vaiko krikštynų drabužėliai – komplektas. Tai ne visai tiesa, nes Krikšto drabužis yra balta skraistė, kuria apgobiamas pakrikštytas vaikutis. Šis drabužėlis yra saugomas. Jei norite, galite tą patį drabužėlį naudoti ir krikštijant kitą savo vaikutį. Medžiagą drabužiui galite pasirinkti savo nuožiūra, svarbu tik kad ji būtų baltos spalvos.

Tradiciškai priimta Krikšto drabužį papuošti, bet tai nėra privaloma. Dažniausiai berniukų drabužėlis papuošiamas rožine spalva, o mergaičių – mėlyna. Taip, perskaitėte teisingai. Nors įprasta mergaites sieti su rožine spalva, o berniukams priskirti mėlyną, krikštynų kontekste yra atvirkščiai. Mėlyna – mergaičių Krikšto drabužėlio dekoravimo – spalva yra Dievo Motinos apsiausto spalva ir simbolizuoja jos globą. Bet šios spalvos nėra taisyklė. Galite pasirinkti drabužėlį ir su baltos spalvos papuošimais ar visai be jų, nes pastarieji neturi jokios simbolinės prasmės. Svarbiausi čia – pats baltas drabužėlis ir Krikšto žvakė.

Tradiciškai krikštamotė rengia vaikutį, tačiau Jūsų pasirinkimas, ar šios tradicijos laikysitės.

Bene didžiausiu galvos skausmu (gerąja prasme) tėveliams tampa krikštijamo vaikučio drabužiai. Juk visi tėveliai trokšta savo mažylius padabinti kuo puošniau, dailiau, išskirtiniau ir pan. Nepriklausomai nuo to, ar krikštijamas berniukas, ar mergaitė, dažniausiai renkamasi pagal tai, kokios medžiagos drabužėliai domina. Dažniausiai pasirinkimai:

lininiai;

megzti / nerti;

medvilniniai;

šilkiniai.

Lininiai drabužėliai asocijuojasi su senove, giliomis tradicijomis. Daugelis šios medžiagos drabužių turi folklorinių motyvų. Atsižvelgiant į tai, kad krikštynų šventė dažniausiai rengiama šiltuoju metų laiku, tai linas – puikus pasirinkimas, nes jis bus praktiškas, malonus dėvėti, jaukus ir patogus. Lininiai krikšto drabužiai puikiai tiks vaikučiui, nes:

linas karštomis dienomis maloniai vėsina, o esant šaltesniam orui – jaukiai šildo;

linas atsparus trinčiai, todėl galėsite akylai nesaugoti vaikučio, jei jis norės ropinėti ir pan.;

linas pasižymi antialerginėmis savybėmis, todėl šio audinio rūbeliai nesukels alerginių reakcijų;

lininis audinys pralaidus orui, puikiai sugeria drėgmę ir prakaitą, tad tai geriausias mikroklimatas vaiko odelei;

linas yra ekologiška medžiaga.

Jei krikštijate kiek paaugusį vaikutį, tai lininiai drabužiai bus geras pasirinkimas ir todėl, kad galėsite juos panaudoti ir kitoms šventėms, ne tik apsirengti vieną kartą. Rinkdamiesi lininius drabužius „neperspauskite“ su papuošimais. Linui labiau tinka paprastumas. Maža to, juk ir visas grožis slypi paprastume.

Kaip jau minėta, lininiai drabužėliai puikiai tiks ir žiemą, nes jie maloniai šildo. Mergytėms galima rinktis sukneles ilgomis rankovėmis, kiek storesnio lino, derinti prie baltų pėdkelnių ir turėsite puikų žieminį derinuką. Berniukams puikiai tiks storesnio lino kelnytės, marškinukai ilgomis rankovėmis ir liemenė ar švarkelis.

Prie lininių drabužėlių nesudėtinga priderinti aksesuarus, kurių daug tikrai nereikia. Jie turi būti paprasti ir, žinoma, geriausia, jei taip pat bus lininiai. Mergaitėms idealiai derės subtili plaukų juostelė ar nedidukė kepurėlė, o berniukams – maža beretė.

Kokią spalvą pasirinkti? Čia Jūsų fantazija neribojama. Jei norite kuo daugiau aliuzijų į senovę ir senąsias tradicijas, tuomet rinkitės pilkšvus lininius rūbelius. Žinoma, puikiai tiks ir balti ar kitos spalvos.

Jau kelerius metus vyrauja tendencija vaikučius puošti rankų darbo – megztais arba nertais – krikštynų drabužėliais. Pirmiausia, svarbu pasakyti, jei planuojate savo vaikutį puošti megztais ar nertais drabužėliais, kuriuos gaminsite ne pati, o užsakinėsite iš jais prekiaujančiųjų, tai neatidėliokite to. Artėjant krikštynų sezonui rankdarbių meistrės gauna daugybę užsakymų krikštynoms, todėl jei drabužėlių užsakymą atidėliosite, vėliau galite ir neberasti, kas numegs ar nuners rūbelius.

Jei norite, kad Jūsų vaikutis atrodytų išskirtinai, tuomet rankų darbo rūbeliai tikrai tiks. Siūlai – būtent jie suteikia itin plačias pasirinkimo galimybes tiek spalvos, tiek rūbo storio prasme. Numegzti ir nunerti galima įvairiausius modelius, išgauti daugybę raštų, todėl tėvelių fantazijos čia yra neribotos.

Klaidinga manyti, kad megzti drabužėliai daugiau tinka krikštijant vaikutį šaltuoju metų laiku. Daugeliui mezginys asocijuojasi su šiluma ir žiemos laikotarpiu. Tačiau iš plonų siūlų megzti ar nerti rūbeliai tikrai neleis vaikučiui prakaituoti ir karštą vasaros dieną. Maža to, mezginys leis odelei kvėpuoti, nevaržys judesių, todėl mažyliui bus patogu ir jauku.

Berniukams dažniausiai užsakomas kelnyčių ir lengvo megztinuko komplektukas arba kelnyčių ir liemenės komplektukas, kuris derinamas drauge su medžiaginiais marškinukais. Mergaitėms, žinoma, mezgamos / neriamos suknelės. Prie rankų darbo drabužėlių dera tokie patys ir aksesuarai. Mergaitėms labai dailiai atrodo paprastos megztos ar nertos kepurytės, taip pat tinka ir puošnios skrybėlaitės ar plaukų juostelės. Berniukams dažniausiai pasirenkamos megztos arba nertos beretės, skrybėlaitės tipo kepurėlės. Jei krikštijamas vaikutis pats dar nevaikšto, tai derinami ir rankų darbo batukai.

Medvilniniai rūbeliai krikštynoms yra vieni populiariausių. Juos dažniau renkasi tie, kurie perka masinės gamybos drabužius, t. y. parduotuvėse, turguje ar kitose prekybos vietose. Medvilnė – geras pasirinkimas vaikučiui. Medvilnė – natūralus audinys. Iš medvilnės žiedų gaunamas medvilnės pluoštas pasižymi minkštumu, lengvumu ir pralaidumu orui, todėl vaikučio odelė kvėpuos, nebus dirginama. Medvilnė puikiai tinka alergiškiems žmonėms, todėl vaikui tai – vienas geriausių pasirinkimų. Šis audinys puikiai sugeria drėgmę, praleidžia orą, todėl šiomis savo savybėmis yra labai artima linui. 

Siuvimo galimybės leidžia pasiūlyti pačius įvairiausius drabužėlių modelius. Mergaitėms rinkoje itin platus medvilninių suknelių pasirinkimas: ilgos ir trumpesnės, siauresnės ir pūstos, klostuotos ir be klosčių, su rankovėmis, be rankovių, su įvairiausio dizaino apykaklėmis ir t.t. Jei prieš tai aptarto lino drabužėliai daugiau pasižymi kuklumu, tai medvilninės suknelės būna išpuoštos labai įvairiai: vienos subtiliau, o kitos – ypač gausiai bei ištaigingai.

Kalbant apie berniukus, tai vienas populiariausių medvilninių drabužėlių tipų – klasikinis kostiumėlis, kurį sudaro visi ar keli iš šių elementų: kelnytės, marškinukai, liemenė, švarkas, varlytė / kaklaraištis.

Prie medvilninių drabužėlių nesudėtinga priderinti bet kokius aksesuarus, tereikia juos derinti prie bendros vaikučio įvaizdžio koncepcijos, kad būtų sukurtas vientisas stilius.

 

Šilkiniai drabužiai krikštynoms dažniau pasirenkami mergaitėms, berniukams – rečiau. Kodėl? Nes šilkinės suknelės atrodo ypač dailiai ir puošniai. Dėl savo blizgesio šilkas atrodo prabangus ir puošnus, todėl labai dera tokiai ypatingai progai. Šilkas bus puikus pasirinkimas vaikučio rūbams, nes šis audinys švelnus, lengvas ir malonus dėvėti. Šilkas esant šiltam orui maloniai vėsins, o žiemą – šildys, todėl šilkiniai rūbeliai bus puikus pasirinkimas bet kuriuo metų laiku. Ypač tiks šilkas karštai vasaros dienai, nes jis sugeria labai daug drėgmės. Todėl jei krikštynų datai nusimato karšti orai, pagalvokite, gal verta vaikučiui įsigyti šilkinius rūbelius?

Viena iš išskirtinių šilko savybių – itin grakštus audinio kritimas, todėl šio tipo audinys puikiai tiks, jei krikštijate jau paaugusį vaiką, konkrečiau – mergaitę. Turėsite progą padabinti savo princesę nuostabaus grožio suknele.

 

Verta pakalbėti ir apie drabužėlių spalvas. Tendencijos sparčiai kinta. Dar visai neseniai tarsi nerašyta taisyklė buvo rengti krikštijamą vaikutį akinamo baltumo rūbeliais, o šiandien spalvinė gana labai praplėsta ir tai sveikintina. Balta spalva privalu Krikšto rūbui, o vaiko drabužėliai gali būti ir kitų spalvų.

Mergaičių aprangai dažniau pasirenkama rožinė spalva, o berniukų – žydra, mėlyna arba kreminė, rusva. Drabužių spalvos jokios simbolikos neturi, todėl galite rengti atžalą taip, kaip Jums patinka. Gražiausia, jei ir vaikučio, ir tėvelių aprangos spalvos suderintos.

Tėveliai, svarstydami, kokios spalvos drabužius parinkti vaikučiui, o gal ir sau, gali atsižvelgti į drabužių spalvų reikšmes:

Raudona spalva tinkama krikštynoms, tačiau reikėtų rinktis švelnesnę, ne itin ryšią raudoną, o geriausia – rausvą. Jei raudonos spalvos drabužiu pasipuošia krikštamotė, tai ji tarytum nebyliai linki krikštijamajam karingumo, atkaklumo siekiant savo tikslų.

Balta spalva, žinoma, traktuojama kaip tinkamiausia spalva krikštynoms. Ja rekomenduojama puošti ne tik vaikutį, tačiau ir puoštis mamai, senelėms, tetoms, krikšto mamai. Balta spalva simbolizuoja lengvumą, palaimą, kurių ir linkima krikštijamam vaikučiui.

Geltona spalva simbolizuoja išsiskyrimą, tačiau drauge ji asocijuojasi su jaukumu ir šiluma. Geltona spalva nėra geriausias pasirinkimas krikštynoms.

Auksinė spalva simbolizuoja garbę ir dorybę, tad ji labai tinka krikštynų šventei. Vaikučiui ji neša gerumą, puikią nuotaiką ir žada turtingą gyvenimą.

Mėlyna spalva yra šalta, tačiau ji yra liturginė, tad tinkama krikštynų šventei. Mėlyna spalva dažnai pasirenkama krikštijamo vaikučio drabužėliams ar parenkami mėlyni aksesuarai.

Žalia spalva yra šilta, žaisminga, reiškianti viltį ir pasitikėjimą. Šia spalva rekomenduojama puoštis krikšto mamai bei kitiems svečiams.

Pilka spalva slegia, ji asocijuojasi su niūrumu, liūdesiu, tad nėra tinkama krikštynų aprangai.

Ruda spalva vaikučiui kelia nuotaiką, ji yra traktuojama kaip draugiška spalva, tačiau ja nerekomenduojama rengtis krikšto mamai.

Juoda spalva asocijuojasi su gedulu, krikštynoms ji nėra geras pasirinkimas. Nors ji daugiau mėgiama ir dėl elegancijos, tad galima priderinti prie kitų spalvų drabužių. Bet krikštynų šventei geriau vengti juodų drabužių.

 

Batukų krikštynoms pasirinkimas. Kalbant apie drabužėlius, tikslinga apžvelgti ir kelis aspektus, susijusius su batukų pasirinkimu. Pirmiausia, tai reikia atsižvelgti į tai, ar krikštijamas vaikutis jau vaikšto ar dar ne. Jei vaikas vaikšto, tuomet rinkdamiesi batukus prioritetu laikykite ne tik batukų išvaizdą, tačiau ir patogumą. Kartais tėveliai numoja ranka į batukų patogumą, savo poziciją grįsdami tuo, kad vaikas juos avės tik vieną dieną, neilgai, todėl geriau rinktis kuo gražesnę avalynę. Bet tai nėra teisingas sprendimas, nes nepatogūs batai apkartins šventę ne tik vaikui, bet ir Jums.

Kas kita, jei krikštijamas mažylis dar nevaikšto, tuomet galima daugiau atsižvelgti ir į grožio aspektą. Šiuo atveju batukai atlieka daugiau dekoratyvinę funkciją – puošia. Bet jie vis vien turi niekur vaikučiui nespausti ir būti patogūs, kitaip mažylis reikš nepasitenkinimą. Dar savarankiškai nevaikštantiems vaikučiams geriausias pasirinkimas megzti, nerti, medžiaginiai batukai, kurie tikrai bus itin patogūs jiems, o ir atrodys labai dailiai.

Kalbant apie batukų spalvą, tai jie derinami prie bendro drabužėlių ansamblio. Dažniausias pasirinkimas – balti drabužiai ir balti batukai. Bet apsvarstykite ir batelių derinimo prie aksesuarų galimybę. Taip avalynė gali tapti išskirtiniu elementu visoje vaikučio įvaizdžio koncepcijoje.

Nevertinta

© 2008-2019 Viskas krikštynoms